Franciszek A. Prengel

ASTROLOGIA MEDYCZNA

ZWIĘZŁY PODRĘCZNIK ASTRO-MEDYCYNY

PATOLOGIA – DIAGNOZA – TERAPIA

JAK ROZPOZNAWAĆ I LECZYĆ CHOROBY
NA PODSTAWIE NAUKOWEGO HOROSKOPU ASTROLOGICZNEGO?

 

Materiał podręcznika

oparty na podstawowych dziełach znanych autorów
niemieckich, angielskich, francuskich i holenderskich,
głównie: Dr. Feerhov, Dr. Allendy, Heindel, Alan Leo,
Dr. Schwab, Däath i Libra i na własnej obserwacji

 

 

Motto: Lecznictwo nie opierające się o astrologię,
jest lampą bez oleju.
Culpeper

Wstęp

W starożytnym Egipcie lecznictwo było niepodzielnie złączone z astrologią. Jedna osoba zwykle reprezentowała czczoną trójcę: lekarza, kapłana i astrologa. Arabowie, Chaldejczycy, Grecy i inni przejęli naukę Egipcjan, rozszerzając ją. W obecnej epoce renesansu astrologii dział medyczny budzi szczególne zainteresowanie. Według teorii astrologicznej z chwilą urodzenia zostaje ustalona zasadnicza konstytucja ciała. Horoskop wskazuje początek i koniec życia, obwieszcza stan sił żywotnych, skłonności do niedomagań i chorób od kolebki do grobu, podaje czas narastającego kryzysu i okres jego trwania, co pozwala, znającemu prawidła astrologii, rychło stosować środki zaradcze i choć częściowo uśmierzać los cierpiącej osoby. Astrologia medyczna przynosi pomoc i nadzieję, większą niż inne metody lecznicze, gdyż ramy jej są znacznie obszerniejsze od innych systemów. Łączy ona nas z duszą wszelkiego bytu. Każdy astrolog – medyk winien sobie jednak głęboko w duszy zapisać następujące złote reguły:

 • Nigdy nie mów choremu nic zniechęcającego.
 • Nigdy nie mów mu o zbliżającym się kryzysie.
 • Nigdy nie zapowiadaj pacjentowi ścisłej daty choroby.
 • Nigdy nikomu nie przepowiadaj daty śmierci.

Kto postępuje inaczej, popełnia wielki błąd, a nawet zbrodnię, gdyż zabiera chorej osobie siłę woli, potrzebną do każdego wyzdrowienia. Nawet u zdrowych, lecz wrażliwych osób, sugerowana choroba rzeczywiście może się zjawić. Ostrzeżenia powyższe trzeba szczególnie uwzględniać u ludzi mających ascendent pod znakiem Byka i Panny, lub, o których Słońce i Księżyc znajdują się w wymienionych znakach. Również typy Raka i Ryb pokazują się mniej odporne. Należy poza tym pamiętać, że astrologia jako nauka jest nieomylna. Natomiast nie każdy astrolog – medyk, szczególnie początkujący, posiada tyle doświadczenia i wprawy, aby móc zawsze bezbłędnie interpretować horoskop i w nim zaznaczone choroby. Zresztą, istnieją też osoby silnie odporne, które mimo wyraźnej dyspozycji do chorób, im nie podlegają, bądź, że zmieniły tryb życia, bądź też odstąpiły od pewnych złych przywyknień. Dlatego wskazana jest podwójna ostrożność w interpretowaniu i prognozowaniu chorób oraz ich leczeniu. Tak pojmowana i praktykowana astro-medycyna rzeczywiście przysłuży się lekarzowi i pacjentowi.

I. PATOLOGIA I DIAGNOZA

Rozróżniamy cztery zasadnicze typy astrologiczne, z których każdy wskazuje pewne dodatnie i ujemne cechy w systemie organicznym. Starożytna nauka dała tej zasadniczej typologii nazwę: temperament. Rozróżniamy 4 takie temperamenty, mianowicie:

1. żółciowy, czyli choleryczny;

2. nerwowy, czyli melancholiczny;

3. sangwiniczny;

4. limfatyczny, czyli flegmatyczny.

Oczywiście bardzo rzadko spotyka się człowieka o czystym temperamencie, natomiast większość ludzi posiada mieszany temperament. Zresztą w dzisiejszej nauce pod nazwą „temperament” rozumie się moralne i duchowe właściwości danej osoby, podczas gdy znaczenie pierwotne określa się dziś mianem „konstytucja”.

Astrologicznie poznajemy ów temperament względnie konstytucję z poszczególnych znaków zodiakalnych, łączących się znów w cztery zasadnicze trygony o podobnym wpływie. Ponieważ jednak poszczególne znaki zodiakalne nie wyłaniają czystego temperamentu, trygony więc określają zasadniczo odpowiednią kombinację temperamentu. Rozróżniamy:

1. Trygon ognisty, obejmujący znaki: Baran, Lew, Strzelec, daje temperament żółciowo – nerwowy.

2. Trygon ziemski, obejmujący znaki: Byk, Panna, Koziorożec, daje temperament limfatyczno – nerwowy.

3. Trygon powietrzny, obejmujący znaki: Bliźnięta, Waga, Wodnik, daje temperament żółciowo – sangwiniczny.

4. Trygon wodny, obejmujący znaki: Rak, Skorpion, Ryby, daje temperament limfatyczno – sangwiniczny.

Wpływ poszczególnych znaków zodiakalnych na temperament przedstawia się następująco:

 • Baran: choleryczny;
 • Byk: melancholiczno – flegmatyczny;
 • Bliźnięta: sangwiniczny;
 • Rak: flegmatyczny;
 • Lew: choleryczno – flegmatyczny;
 • Panna: melancholiczno – flegmatyczny;
 • Waga: sangwiniczno – flegmatyczny;
 • Skorpion: flegmatyczno – choleryczny;
 • Strzelec: choleryczno – sangwiniczny;
 • Koziorożec: melancholiczny;
 • Wodnik: sangwiniczny;
 • Ryby: flegmatyczno – sangwiniczny.

Również planety posiadają pewien zasadniczy wpływ na temperament, zabarwiając swoją emanacją znak, w którym przebywają i tak:

 • Saturn: melancholiczny;
 • Jowisz: sangwiniczny;
 • Mars: choleryczny;
 • Wenus: flegmatyczny;
 • Słońce, Księżyc i Merkury są same w sobie bez decydującego wpływu, gdyż tu pozycja zodiakalna i aspekty odgrywają zasadniczą rolę;
 • Uran i Neptun: są pod tym względem dotychczas mało zbadane. Pierwszy przypuszczalnie więcej wyłania emanacje sangwiniczno – choleryczne, drugi sangwiniczno – flegmatyczne, czasami i melancholiczne.
 • Pluto: wpływu nowo odkrytego Plutona nie znamy.

Najsilniej uzewnętrznia swój wpływ na temperament znak wschodzący, czyli ascendent, poza tym owe znaki, w których mieszczą się Słońce i Księżyc. O ile kilka planet znajduje się w tym samym trygonie, lub nawet znaku, to wpływ tego trygonu względnie znaku zaznacza się również silniej. Natomiast wyżej wymieniony zasadniczy wpływ osobisty planet silniej się uzewnętrznia wówczas, gdy planety znajdują się w 1, 3, 9 lub 10 domu, gdy tworzą aspekty do Słońca, Księżyca lub Merkurego oraz gdy znajdują się w znakach o analogicznym do planet wpływie, np. sangwiniczny Jowisz w sangwinicznym znaku Bliźniąt.

Poniżej podaje się tak ważne dla diagnozy i terapii astrologicznej cechy zasadnicze poszczególnych czterech konstytucji.

1. Konstytucja żółciowa, czyli choleryczna.

Skóra tego organizmu bywa ciepła i sucha, podlega wpływom Słońca i Marsa. Cera przeważnie żółtawo – szara, postać chuda mająca jednak twardą i odporną muskulaturę, natomiast mało tłuszczu. Włos ciemny, lub czarny, wystające ciemne oczy. Ciało okryte włosami. Często wystające żyły.

Funkcje szczególne konstytucji: Czynności wątroby i trawienia. Zaznacza się wyjątkowo silna oksydacja oraz wysoka temperatura ciała. Sympatyczny system nerwowy uwrażliwiony.

Zewnętrznie pokazuje się usposobienie szybkie, podniecone; namiętność, gwałtowność, żądza panowania. Skłonność do przyjmowania zbyt mocnych napoi.

Niedomagania i choroby tego typu wynikają przeważnie z powodu zaburzeń czynności żółci. Dalej pokazują się niedomagania kiszek, zaparcie, podagra i reumatyzm. Zachorzenia przybierają zwykle charakter ostry, są często długotrwałe, i mogą przejść w chroniczne.

Natura konstytucji jest gorąca i sucha. Przy złym układzie horoskopu pokazuje się nadmiar gorąca i suchości, co systemowi udziela się ujemnie.

Dieta: jarska, bezmięsna byłaby dla tego typu najodpowiedniejsza. Zamiast alkoholu, napoi wyskokowych zaleca się soki owocowe. Z potraw wyszukiwać pożywne, lecz nie tworzące gorąca jak: ryż, kaszkę, potrawy mączne, zielone warzywo, dojrzały owoc, lecz mniej mleka i jaj. Jako napój odpowiada najlepiej czysta woda z domieszką soku lub nieco wina.

Typ taki winien ciało zmywać zimną wodą, używać licznych, wygodnych przechadzek, unikać zaś należy bezwzględnie gniewu i roznamiętniania się. Odpowiada mu najlepiej klimat umiarkowany, a więc bez gorącego lata i srogiej zimy.

Ok 50 roku życia ma ten typ często zmieniać się w pewnych właściwościach na nerwowy, czy melancholiczny.

2. Konstytucja nerwowa, czyli melancholiczna

Skóra tego typu jest sucha, gładka i subtelna, stojąca pod wpływem Merkurego i Saturna. Delikatność, niekiedy wątłość. Puls o niskiej frekwencji. Najsilniej rozwinięta bywa czaszka mózgowa. Najwrażliwszą częścią zaś jest centralny system nerwowy. Szczególny wpływ na mineralne składniki. Kości i szkielet silnie rozwinięte. Organa podbrzusza i piersi bywają często upośledzone.

Wrażliwa, ruchliwa umysłowość. Skłonność do samotności i astenicznych afektacji jak zniechęcenia, smutku, melancholii oraz histerii. W postanowieniach pokazuje się niezdecydowanie.

Braki konstytucji pokazują się szczególnie w małym zapasie czerwonych ciałek we krwi. Niedomagania i choroby o podkładzie suchotniczym, nerwowym, psychicznym. Bezsenność, ból głowy pochodzenia histerycznego, hipochondria, brak apetytu, zaparcie, biegunka, ból w kościach.

Natura konstytucji jest zimna i sucha. Przy złym układzie horoskopu pokazuje się nadmiar suchości lub brak ciepła żywotnego.

Dieta: ptactwo domowe, zupy z ziół, aromatyczne, orzeźwiające napoje. Dojrzały owoc, miód. Potrawy mączne z wyjątkiem wypadków, gdy żołądek posiada nadmiar kwasu. Częściej przyjmować płyny.

Unikać przemęczenia umysłowego. Kąpać całe ciało w letniej wodzie. Odpowiada temu typowi więcej klimat chłodnawy, aniżeli gorący.

3. Konstytucja sangwiniczna

Skóra jest wilgotna i ciepła; podlega wpływowi Jowisza i Wenery. Muskulatura naprężona. Silna cyrkulacja krwi. Cera biała, zaczerwienione policzki. Chód szybki, ruchy energiczne. Błyszczące oczy. Włos brunatny lub czarny. Puls szybki, gwałtowny, żyły wypukłe, grube.

Usposobienie wesołe, pogodne, uprzejme, choć często gwałtowne i nierozważne.

Funkcję główną typu stanowi czynność muskuł, poza tym oddech, puls serca i wytwarzanie ciepła.

Niedomagania i choroby wynikają przeważnie z pełnokrwistości i często przybierają charakter ostry. Napływ krwi, kongestje krwi, zapalenia z powodu zranień; zapalenie naczyń krwionośnych szyi, piersi, serca. Bicie serca, bezsenność, neurastenia i histeria. Sangwiniczny chory zazwyczaj szybko wyzdrowieje.

Dieta: powinna być mieszana, składająca się z potraw mięsnych i roślinnych lub ziarnistych, ewentualnie drobiu i ryb. Jako napój zaleca się sok z cytryn i pomarańcz. Wino owocowe, szczególnie z gruszek i jabłek, jednak z domieszką wody. Jadać mało chleba.

Lekkie spacery, jazda konna, regularna gimnastyka, prawidłowe oddychanie wskazane. Nie należy się przemęczać. Poza tym ten typ winien hamować swą impulsywność i starać się myśleć i działać mniej powierzchownie.

Wilgotne okolice bez nadmiernego słońca odpowiadają tej konstytucji najlepiej. Przy złym układzie horoskopu pokazuje się nadmiar wilgoci w systemie.

4. Konstytucja limfatyczna, czyli flegmatyczna

Skóra tego typu bywa chłodna; podlega wpływom Księżyca i Wenery. Cera przeważnie blada, z odcieniem czerwieni. Włos blond lub rudy. Muskulatura miękka, mniej naprężona i przetłuszczona. Chód leniwy, wygodny. Formy ciała zaokrąglone. Puls słaby, powolny, przycichły. Oddech słaby. Wąskie, głęboko leżące żyły. Spokojna i powolna cyrkulacja krwi. Mała odporność przeciwko chorobom zapalnym.

Do funkcji głównej ciała należy czynność systemu limfatycznego, gruczołów i przyrządów wydzielających.

Usposobienie tego typu bywa spokojne, ostrożne, często obojętne i marzycielskie. Mało energii, skłonność do wygody.

Niedomagania i choroby powstają z powodu braku ruchu. Nieregularności w przemianie materii, w czynności wydzielającej gruczołów i skóry. Wszelkie niedomagania naczyń limfatycznych. Skrofuły, szkorbut, katary wysypki skórne, wodna puchlina, otyłość, podagra, udar, rozmaite cierpienia nerkowe, żółciowe i pęcherzowe.  Febra zjawia się zwykle stopniowo. Powrót do zdrowia powolny. Choroby często przybierają charakter chroniczny.

Dieta: powinna być mieszana; przeważać ma pożywienie suche. Z napoi podawać posilające, aromatyczne lub o smaku gorzkawym.

Zaleca się częstą gimnastykę, dużo ruchu i spacerów. Ciało wycierać na sucho. Kąpiele możliwie krótkie. Chronić się przed wilgotnym powietrzem. Najlepiej odpowiada konstytucji świeże, suche ewentualnie silnie usłonecznione powietrze górskie. Klimat ciepły.

Przy złym układzie horoskopu pokazuje się w organizmie nadmiar wilgoci lub zimna.

× × ×

Powyższe konstytucje określają stan fizjologiczny czterech zasadniczych typów ludzkich i ich główną dyspozycję do chorób. Jak jednak już zaznaczono, prawie nigdy nie znajdziemy typu „czystego”, lecz zawsze mieszane. Przy ocenie konstytucji i horoskopu należy uwzględniać całokształt konstelacji. Rodzaj konstytucji określają nam znaki zodiakalne, w których przebywają Słońce i Księżyc oraz większość planet, początki domów 1. (Ascendent) i 6 oraz planety w tych domach się znajdujące.

Również należy uwzględniać rodzaj aspektów padających na początki domów 1 i 6 oraz na miejsca Słońca i Księżyca. Pobyt planet w poszczególnych znakach zodiakalnych określa dyspozycję do chorób. Złe aspekty wskazują na powody diatezy, czyli przyrodzonej lub odziedziczonej skłonności do chorób. Dobre aspekty wskazują na niewrażliwość i nietykalność.

Następujące rozdziały, zatytułowane: „Pasy zodiakalne” i „Planety”, obejmują szczegółowy rozbiór łączności każdego z dwunastu znaków zwierzyńcowych i każdej z planet z konstytucją człowieka oraz z tej łączności wynikającą podatność do niedomagań. Lekarstwa podane po łacinie, w urzędowym języku medycyny. Niewtajemniczonym poleca się przestudiowanie specjalnych dzieł o homeopatii, przyrodolecznictwie itp.