PLANETY

Pobyt ciał niebieskich, tak Słońca, Księżyca jak i planet w jednym z powyższych pasów zodiakalnych, uwrażliwia części ciała robiąc je do chorób i niedomagań podatne według wyłuszczonych pod poszczególnymi znakami szczegółów. Każda planeta posiada jednak jeszcze pewne zasadnicze cechy wpływu, wzmacniające lub osłabiające daną część ciała, wymienianą pod znakiem pobytu planety. Nadaje tym samym też owym niedomaganiom i chorobom charakter szybki i ostry lub powolny, przeciągły i chroniczny. O ile dana planeta odbiera li tylko dobre aspekty, wpływ jej będzie się tej części ciała udzielał, o ile odbiera same ujemne aspekty, oznacza to, że organa, uwrażliwione daną planetą, cierpią częściej i silniej i wymagają leczenia. Mieszane aspekty do danej planety, a więc dobre i złe, neutralizują się wzajemnie i należy je osądzać bardzo ostrożnie od wypadku do wypadku, aby uniknąć omyłek diagnostycznych.

1. Słońce

Wpływ zasadniczo ognisty i suchy. Oddziaływuje silniej na serce i cyrkulację krwi, u mężczyzn na prawe, u niewiast na lewe oko, poza tym na mózg, nerwy wasomotoryczne oraz prawą stronę ciała w ogólności. Słońce uważa się szczególnie w horoskopach płci męskiej jako Hyleg, czyli Życiodawcę, jest więc bardzo ważnem w ocenie kwestii zdrowotnych i żywotnych. Diagnostykując poświęcić należy najbaczniejszą uwagę pozycji Słońca, tak zodiakalnej jak i horoskopowej, odnośnie domów oraz wszystkim aspektom Słońca.

2. Księżyc

Wpływ zasadniczy zimny i wilgotny. Szczególnie ważny w horoskopach płci żeńskiej oraz w wypadkach, gdy stanowi Hyleg, czyli Życiodawcę. Podlegają mu błony śluzowe, usta, lewe oko u mężczyzn, prawe u niewiast oraz przyrządy łzotwórcze obu oczu. Również oddziaływa na płyn tkankowy ciała, na system limfatyczny, piersi, śledzionę, wątrobę, żołądek i gardło. U niewiast na przyrządy rozrodcze, jajniki, gruczoły mleczne, u mężczyzn na jądra, przewody nasieniowe i pęcherz. Fizjologiczne objawy wpływu Księżycowego ukazują się w periodycznych wahaniach organizmu nie tylko płciowej, ale i natury ogólnej, tak u mężczyzn jak i u niewiast, dalej na zmienność soków, poczęcie, brzemienność oraz poród. Lunatyzm. Fazy księżycowe, szczególnie nów i pełnia, mają wielkie znaczenie.

3. Merkury

Wpływ zasadniczy, bezstronny, zmienny, ustosunkowujący się do pobytu w danym znaku zodiakalnym. Organicznie podlegają mu przyrządy mowy oraz ośrodki poruszania mózgu, nerwy motoryczne i mózg w ogólności. Konstytucji, mimo neutralności wpływu, nadaje cechy chłodne, suche i nerwowe. Z czynności fizjologicznych podlegają mu innerwacja, chilifikacja, innerwacja płuc, wytwarzanie krwi. Nerwy żołądkowe, brzuszne i ramion.

4. Wenus

Wpływ zasadniczy wilgotny i ciepły . (Według niektórych uczonych chłodny.) Organicznie podlegają Wenerze: cały system gruczołów, płyn tkankowy, jajnikowy, niewieście komórki zarodkowe. Wenus opanowuje gruczoły piersiowe, prostata, gardło, muszle nosowe, nerki, zewnętrzne organa płciowe, skórę i muskulaturę. Konstytucji nadaje cechy limfatyczne względnie żółciowo – sangwiniczne.

5. Mars

Wpływ zasadniczy gorący i suchy, choleryczny. Reprezentują siłę odśrodkową, parcie na zewnątrz sposobem gwałtownym, ekspansję. Prze krew ku powierzchni skóry, wytwarza ciepło ciała za pomocą oksydacji krwi i czynności muskułów. Podlega mu wymuszone wydzielanie obcych ciałek i produktów przemiany materii (febra, zapalenie, ropienie). W zależności od Wenery i Księżyca podlegają Marsowi również nerki, krew żylna, wewnętrzne gruczoły piersiowe, męskie czynności płciowe i narządy seksualne. Dalej wpływa na porost paznokci i włosów, na nos, oczy, lewe ucho, gardło, czerwone ciałka we krwi, żółć i samowolną muskulaturę.

6. Jowisz

Wpływ zasadniczy wilgotny i ciepły, sangwiniczny. Podlega mu czynność odżywiania i wpływania na wzrost komórek tkankowych oraz podtrzymania żywotności organizmu. Wydziela w moczu cukier i białko. Podlega mu również wątroba łącznie z jej główną czynnością, wytwarzaniem glykogenów, dalej krew tętnicowa, wytwarzanie czerwonych ciałek we krwi i rozmaitych tkanek, oraz muskulatura pęcherzowa. W przypadkach zachorzenia pod jego wpływem ujemnym powstają rozmaite porosty, przetłuszczenia, pełnokrwistość, cukrzyca oraz zaburzenia w komórkach, niekiedy nawet choroba raka, poza tym objawia się nieprawidłowa czynność wątroby oraz niedomagania z tym związane.

7. Saturn

Wpływ zasadniczy zimny i suchy, nerwowy, melancholiczny. Reprezentuje siłę dośrodkową, kondensację. Podlegają mu organicznie słuch, szczególnie prawe ucho, usta, zęby, śledziona, częściowo pęcherz. Powoduje przeważnie niedomagania chronicznej i przewlekłej natury oraz choroby, których siedzibę trudniej wykryć. Wywołuje w wpływie ujemnym zaburzenia w kości pacierzowej, powoduje zwapnienie tkanek, kamienie nerkowe, pęcherzowe, żółciowe, w ogóle wszelkie stwardnienia i hamowania. Wywołuje atrofię muskułów, reumatyzm stawowy, szczególnie kolan, zanik włosów, zmiękczenie kości, zaparcie, zwapnienie żył, suchoty, żółtaczkę, niedomagania wskutek zaziębienia.

8. Uran

Wpływ zasadniczy zimny, suchy i nerwowy. Emanacje planety pod względem fizjologicznym są jeszcze stosunkowo mało zbadane. Kosmiczny plan działania ma leżeć w tzw. promienistej materii, odpowiadałoby to, więc u człowieka eterowi nerwów oraz aurze wewnętrznej, fizykalnie podlega mu promieniowanie i elektromagnetyzm. Ma silny wpływ na centralny system nerwowy, na błony mózgowe i mlecz pacierzowy. Przypisuje mu się wszelkie choroby o więcej skrytym charakterze szczególnie na tle nerwowym i psychicznym, niedomagania spowodowane nagłą zmianą temperatury, jak napady neuralgiczne. Również kurcze, epilepsje, szarpiący ból, szał, maniactwo, szok nerwów, obłęd jak i wszelkie niedomagania powstałe z powodu gwałtownych zranień, spadnięć, uderzeń, zgniecenia, eksplozji i porażenia elektrycznym prądem, fałszywego odżywiania i niestosownych kąpieli – przypisuje się Uranowi.

9. Neptun

Wpływ zasadniczy zimny, wilgotny i limfatyczny, choć również bardzo mało zbadany. Choroby są zwykle pochodzenia psychicznego. Wpływa na oczy, mózg i czynności duchowe. Powoduje tajemnicze choroby, nerwowość, senność, letarg, ekstazy, odurzenie mózgu przez narkotyki, otrucie gazem, alkoholem, morfiną, haszyszem, opium, halucynację, obłęd, perwersje, somnambulizm, medialność, telepatię, jasnowidzenie, katalepsję i pozorną śmierć.

10. Pluton

Wpływ tej nowoodkrytej planety pod względem astro – medycznym niezbadany.