ASTROLOGICZNY PORADNIK DJETETYCZNO-LEKARSKI
DLA WSZYSTKICH NA PODSTAWIE ROCZNEGO BIEGU SŁOŃCA.

Rocznemu biegowi ziemi naokoło słońca zawdzięczamy nie tylko namacalne zjawisko pór roku, jak wiosna, lato, jesień i zima. Słońce, wykonując mianowicie w ciągu roku pozorny ruch na niebie, przebiega kolejno 12 znaków zwierzyńca, wywierając swą każdorazową pozycją w jednym z tych 12 znaków pewien zasadniczy wpływ na wszelkie życie organiczne i anorganiczne. Szczególnie silnie oczywiście odzwierciedla się zodiakalne położenie słońca – życiodawcy we wrażliwym organizmie ludzkim. Ludy pierwotne instynktownie wyczuwały ów misterny rytm słońca, stosując do niego swe czynności. Człowiek współczesny, żyjący rytmem wszechwładnej techniki, zatracił swą łączność z przyrodą i słońcem, praźródłem energii kosmicznej naszego układu planetarnego. Dopiero w chwilach choroby, stanowiącej niejako bunt organizmu ludzkiego przeciwko zmechanizowanemu trybowi życia, odzywa się ostrzegawczy głos makrokosmosu, którego nierozerwalną cząstkę stanowi człowiek. Trudno nam, szczególnie mieszczanom, żyć dziś oczywiście trybem życia ludzi pierwotnych. Każdy jednak może i winien wziąć za podstawę corocznego programu życia następujący poradnik dietetyczno – lekarski, oparty na podstawie rytmicznego biegu słońca w zodiaku, a przeznaczonego dla wszystkich osób zdrowych, bez względu czy rodzili się w danym okresie miesięcznym lub nie. Poradnik poniższy nie rozpoczyna się oczywiście z dniem 1 stycznia, t. j. Nowego Roku cywilnego, z którym bieg słońca nic nie ma wspólnego, lecz z dn. 21 marca, w którym corocznie rozpoczyna się Nowy Rok astronomiczny.

W czasie od 21 III- 20 IV

biega Słońce przez Marsowy znak Barana. W tym okresie należy możliwie poczynić jakieś zmiany w zasadniczym trybie życia. Dobrze przysłuży się w tym czasie przeprowadzenie kuracji przeczyszczającej lub odświeżającej krew. Ciało należy dobrze i często zmywać chłodną względnie zimną wodą i posługiwać się również kąpielami powietrznymi, które w tym okresie działają bardzo pobudzająco na organizm. Spożywać mało potraw mięsnych i jaj. Ujawniającą się energią i aktywnością należy rozumnie zarządzać. Nie przemęczać głowy.

W czasie od 21 IV – 20 V

przebywa Słońce pod znakiem zodiakalnym Byka, stojącym pod wpływem planety Wenus. W tym okresie organizm wymaga lepszego odżywiania niż zwykle. Należy spożywać możliwie dużo jarzyn celem utrzymania równowagi w przemianie materii. Organizm ludzki zajmuje się w tym okresie miesięcznym gromadzeniem tłuszczów, ku czemu oczywiście potrzebuje więcej spokoju i wypoczynku. Budzący się tutaj silny popęd płciowy należy kontrolować i unikać ekscesów erotycznych.

W czasie od 21 V -22 VI

znajduje się Słońce pod Merkurialnym znakiem Bliźniąt. Wpływ Słońca pobudza tu ciało do większej ruchliwości. Zmiana klimatu wywiera w tym okresie nader dobroczynny wpływ na organizm. Unikać należy w niniejszym okresie diety jednostajnej, a posługiwać się pożywieniem jak najwięcej urozmaiconym. Nie zaszkodzi pokarm o większej zawartości tłuszczów. Uprawiać celowy sport, więcej gimnastyki, chodzić dużo na przechadzki lub wędrówki. Zajmować się w wolnym czasie sztuką i pracą umysłową. Unikać jednak możliwie przesiadywania w mieszkaniu.

W czasie od 23 VI – 23 VII

bieg Słońca przez Księżycowy znak Raka wymaga od konstytucji więcej spokoju. Odżywiać się jadłem o większej zawartości białka. Osoby, chcące przybrać na wadze, mogą teraz skutecznie przeprowadzić kurację dotłuszczającą, jedząc dużo zup i owoców strączkowych. Okres ten znakomicie nadaje się dla korzystnych kuracji kąpielowych, szczególnie nad morzem lub w solankach. Należy jednak w tym okresie unikać wszelkiego przemęczenia, gdyż ciało jest tu ogółem mniej odporne. Uprawiać mało sportu, za to więcej wypoczywać. Dla niewiast bywa ten okres ogółem więcej dodatni niż dla mężczyzn.

W czasie od 24 VII – 23 VIII

emanacje Słońca podczas odbywania drogi przez własny znak Lwa pozwalają ciału na większy rozmach. Można od organizmu żądać więcej pracy, uprawiania intensywniejszego sportu i gimnastyki. Jest to również okres korzystny dla podjęcia dłuższych wycieczek, podróży i wędrówek. Z większym pożytkiem można uprawiać trening muskułów oraz ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie oddechu, energii i koncentracji myśli. Jeść mało mięsa, natomiast spożywać dużo potraw mącznych. Odżywiać się dobrze.

W czasie od 24 VIII – 23 IX

pobyt Słońca pod Merkurialnym znakiem Panny silnie uwrażliwia organizm. Należy zachować wszelką ostrożność pod względem diety. Nie należy organizmu zbytnio obciążać potrawami i w ogóle nie żądać od ciała zbyt wielkich wytężeń. Dbać należy przede wszystkim o regularną czynność kiszek, w przeciwnym razie organizm może ulec niepotrzebnemu wychudzeniu. Najlepiej odżywiać się jarzynami, solami odżywczymi i mineralnymi. Herbaty działają w tym okresie zbawiennie. Dbać o większą czynność umysłową; podejmować się prac naukowych, studium książek powiedzenie: „Jasny umysł wpływa harmonicznie na organizm” ma w powyższym okresie jeszcze większe prawo bytu niż w innych miesiącach.

W czasie od 24 IX – 23 X

bieg Słońca pod zwierzyńcowym znakiem Wagi, będącym pod panowaniem planety Wenus, wymaga od nas możliwie częstego i dłuższego pobytu na wolnym powietrzu. Używać dużo ruchu. Korzystnie wpływa w tym okresie pobyt na wyżynach lub w średnich górach, mniej zaś nad wodą. Zwiększyć pielęgnację skóry. Dbać o dobry dostęp powietrza. Okres ten również znakomicie nadaje się do przeprowadzenia 14-dniowej kombinowanej kuracji surowym owocem (owoc, chleb, orzechy, masło, mleko). Odżywiać się dobrze pokarmem o większej zawartości tłuszczu. Szanować nerwy. Nie załatwiać żadnych podniecających spraw. Poświęcać się sztuce i pięknu.

W czasie od 24 X – 22 XI

bieg Słońca przez Marsowy znak Skorpiona robi organizm silnie podatny do gromadzenia trucizn i osadów. Należy więc przede wszystkim unikać jednolitej diety. Wystrzegać się również psychicznych afektów. Nadzwyczaj dobrze działają w niniejszym okresie wszelkie kuracje ziołami leczniczymi. Osobom zdrowym zaleca się pokarm o większej zawartości białka, szczególnie w dniach od 8 do 22 listopada. Ogółem istnieje większa podatność do zakażeń. Płciowo zachować należy ostrożność i wstrzemięźliwość. Dbać o większą czystość fizyczną i duchową.

W czasie od 23 XI – 22 XII

podczas pobytu Słońca pod Jowiszowym znakiem Strzelca ciało wymaga znacznie więcej ekspansji i ruchu niż w innych okresach. Można znów uprawiać więcej sportu i gimnastyki. Przesiadywanie w pokojach w tym okresie nie służy organizmowi. Muskuły należy poddać ćwiczeniom. Potęgować można z wielkim pożytkiem siłę woli. Dobrze odżywiać się potrawami mącznymi i mięsnymi. Osoby psychicznie wrażliwe odczują większy pociąg do studium metafizyki, filozofii i religii. Ludzie czynu powiększą przedsiębiorczość.

W czasie od 23 XII – 20 I

słońce przebiega Saturnowy znak Koziorożca, chętnie powodując większe zaburzenia w przemianie materii. W ogóle organizm ludzki w tym czasie więcej skłania do zgęszczenia, wysuszenia i zatwardzenia. Spożywać należy w tym okresie mniejszą ilość mięsnych potraw, natomiast dużo pokarmu o większej zawartości soli, mączki i cukru. Dzieciom podawać sole odżywcze, osobom w podeszłym wieku zaś środki odwapniające. Organizm ludzki w okresie Koziorożcowych emanacji Słońca ogółem podlega większemu trawieniu i wychudzeniu, co jednak zdrowym osobom nie przynosi żadnej ujmy, przeciwnie robi ciało odporniejsze i powiększa sprawność fizyczną. W wymienionym okresie miesięcznym podejmować się można prac, wymagających stopniowo wzrastającego wysiłku i dłuższego czasu do wykończenia.

W czasie od 21 I -19 II

ruch Słońca przez Uranowy znak Wodnika jest okresem tajemniczych przebiegów w ustroju fizycznym. W gruczołach o wewnętrznej sekrecji, jak w ogóle w całym organizmie ludzkim, przygotowuje się teraz coś, co ma działać w ciągu całego roku na sprawność ogólną ciała. Unikać należy w tym czasie wszelkiego rozdrabniania i zajmowania się zbyt wielu sprawami. Odżywiać należy się pokarmem, zawierającym wielką ilość wita min ów. Jako częsty napój winno służyć mleko. Poświęcić większą uwagę pielęgnacji skóry, wycierając ją płynem wyskokowym i olejkami.

W czasie od 20 II-20 III

bieg Słońca przez Neptunowy znak Ryb znakomicie nadaje się do przeprowadzenia dotłuszczającej kuracji ciała, w ogóle do zwiększenia wagi ciała. W tym celu można organizmowi doprowadzić większą ilość płynów i zup. Przeprowadzanie ścisłej diety w tym okresie niekonieczne. Spożywać można wszystkie potrawy i przysmaki, chyba, że choroba na to nie pozwala. W czasie biegu Słońca przez Ryby należy jednak możliwie unikać pobytu w okolicach błotnistych, choćby zamarzłych. Kąpiele mułowe w uzdrowiskach są w tym czasie mało skuteczne.

 

Przypisy:

1). Codzienne położenie księżyca i wszelkie konstelacje planetarne podaje Polski Kalendarz Astrologiczny, ukazujący się od roku 1928 corocznie jesienią. – Adres wydawnictwa: Fr. A. Prengel, Bydgoszcz, Kościelna 1.

 

Książka wydana przez wydawnictwo „HEJNAŁ”, Wisła (Śląsk Cieszyński) z 1932 r. Drukarnia Pawła Mitręgi w Cieszynie.