Malefiki i benefiki w astrologii medycznej

Andrzej Cedzyński, marzec 1993

Malefiki – Mars i Saturn

Benefiki – Wenus i Jowisz

Wertując stare źródła astrologiczne odnotowałem kilka ważnych uwag, które mogą być przydatne podczas diagnozowania i analizy stanu zdrowia. Zanim przejdę do konkretów, chciałbym krótko przedstawić jedną, kardynalną zasadę dla wszystkich, których interesuje badanie zdrowia, chorób czy śmierci w horoskopie. Ogólne ramy diagnozy i analizy wytyczają podstawowe czynniki horoskopu: znaki Zodiaku, planety i domy. I tak:

 • Znak Zodiaku – określa część ciała dotkniętą chorobą;
 • Planeta – wskazuje na rodzaj choroby (również gwiazdy stałe się tutaj uwzględnia);
 • Dom – przedstawia źródło choroby i okoliczności z nią związane.

Tradycyjnie nasze zdrowie i możliwe zagrożenia zdrowotne wskazuje dom VI. Obecność planet w tym domu podkreśla m.in. temat naszego zdrowia.

Słońce w VI domu raczej nie sprzyja siłom witalnym, jeśli jest nieuszkodzone (np. nieharmonijne aspekty) to wskazuje na osobę dbającą o własne zdrowie, preferującą tzw. „zdrowy styl życia”. Poza tym, takie Słońce daje również szansę na troskliwą opiekę lekarską. Zdrowie wzmacniają dobre aspekty z Marsem i Jowiszem, natomiast złe aspekty do Saturna i Urana osłabiają je i wyraźnie zmniejszają możliwość regeneracji.

Księżyc w VI domu oznacza przede wszystkim niestabilność organizmu i zmienny stan zdrowia, samopoczucia i podatność na choroby. Negatywne aspekty Księżyca do Słońca i Urana wskazują na problemy z układem trawiennym, a do Marsa – stany zapalne czy zakażenia. Obecność negatywnego aspektu Księżyca do Saturna oznacza chroniczne dolegliwości.

Merkury w VI domu to oznaka słabego systemu nerwowego, skłonności do silnych napięć psychicznych, złości, lęków, niepokojów czy wręcz na załamania nerwowe. Osoba jest mało odporna na zmienność otoczenia. Wszystkie nieharmonijne aspekty Merkurego prowadzą do problemów zdrowotnych poprzez zaburzenia umysłowe. Jeśli jest to negatywny aspekt do Marsa, to możliwe jest nawet szaleństwo, głównie z powodu nadmiernego pobudzenia czy braku kontroli nad własnymi reakcjami. Negatywne aspekty do Saturna wprowadzają olbrzymi niepokój i niewiarę w siebie. Negatywne aspekty do Urana – czyny mocno nierozważne a czasami wręcz manię samobójczą.

Wenus w VI domu wskazuje na dobre zdrowie, gdy nie jest uszkodzona. Mimo dobrych prognoz, warto zwrócić uwagę na nie przesadzanie w używaniu przyjemności, na kontrolowanie temperamentu. Jeśli już dochodzi do choroby, można spodziewać się dobrej opieki.

Mars w VI domu to skłonności do wypadków, skaleczeń, utraty zdrowia poprzez nieuwagę czy brak rozsądku. Brawura, nieliczenie się z niebezpieczeństwem – zwłaszcza przy negatywnym aspekcie do Urana (ciężkie wypadki lub samobójstwo) – oto główne przyczyny utraty zdrowia. Negatywne aspekty do Słońca i Jowisza zwiastują stany zapalne.

Jowisz w VI domu zapewnia bardzo dobre zdrowie i chroni przed wypadkami. Jeśli Jowisz jest uszkodzony, to sprzyja nadmiernemu pobłażaniu sobie, a to z kolei może być przyczyną wielu różnych dolegliwości, np. wątroby czy układu krążenia.

Saturn w VI domu jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia. Wskazuje na liczne choroby z powodu trudnych warunków bytowych lub niesprzyjających okoliczności, na które nie mamy wpływu. Złe aspekty do Słońca i Księżyca oznaczają chroniczne dolegliwości, problemy związane z zimnem, małym zasobem energii i niemożnością regeneracji (reumatyzm). Nawet harmonijne aspekty Saturna niewiele poprawiają sytuację.

Uran w VI domu to brak umiejętności przystosowania się do warunków i okoliczności, a w konsekwencji – niezwykłe pobudzenie nerwowe. Jeśli Uran jest poważnie uszkodzony to istnieje groźba szaleństwa, epilepsji, hipochondrii. Uran ma silny związek z ciałem eterycznym, poprzez które życiodajna prana zasila ciało fizyczne. Warto w tym przypadku zalecać jogę! Tranzyty i dyrekcje Urana mogą być niebezpieczne w przypadku dominacji żywiołu powietrza w horoskopie.

Neptun w VI domu jest niekorzystny dla zdrowia. Zwykle oznacza atrofię, nieuleczalne choroby, dziedziczne (genetyczne) problemy zdrowotne. Jeśli w grę wchodzą nieharmonijne aspekty z Wenus i Marsem, to możliwe są problemy związane z rozwiązłym trybem życia.

O malefikach:

 1. Malefiki w domach kardynalnych (1,4,7 i 10) oraz w domu 6 mogą być przyczyną wielu dolegliwości i ułomności, szczególnie jeśli znajdują się blisko osi.
 2. To samo wskazują Światła (Słońce i Księżyc) w koniunkcji lub nieharmonijnym aspekcie do malefika. A także nieharmonijnie aspektowany władca ASC w domu 1, 6 czy 7.
 3. Wschodnie[1] Malefiki w złych układach ze Światłami to ułomności.
 4. Zachodnie Malefiki w złych układach ze Światłami to choroby i dolegliwości.
 5. Możliwość ułomności wzmacnia koniunkcja lub opozycja Świateł do malefików, a także Księżyc w koniunkcji z Ketu czy w znaku Barana, Byka, Raka, Skorpiona i Koziorożca.
 6. Malefiki w koniunkcji ze Światłami wskazują na ułomności od urodzenia.
 7. Opozycja i kwadratura malefików do Świateł i 10 domu to częste uderzenia, rany, urazy, wypadki.
 8. Silne działanie ma dyrekcja Świateł do władców 6, 7 i 8 domu (czasami do 4 domu). Może zwiastować chorobę niezależnie od innych warunków.
 9. Podobny charakter ma dyrekcyjny aspekt Świateł do władcy ASC.
 10. Malefiki wschodnie a benefiki zachodnie lub w domach 3, 6, 9 i  12 to choroba nieuleczalna.
 11. Utratą oka grozi Księżyc w 1 lub 7 domu, w ścisłej koniunkcji lub opozycji do Słońca, oraz w domach kardynalnych w koniunkcji z Saturnem i Marsem (a także z gwiazdami stałymi –Plejady, Hiady).
 12. Ślepotą grozi koniunkcja lub opozycja malefików do Świateł. Szczególnie ten malefik, który jest wschodni i mający aspekt ze Słońcem, a z Księżycem – zachodni.
 13. Nieharmonijny aspekt Marsa do Księżyca w pełni albo Saturn w nieharmonijnym aspekcie do Księżyca zmiennego (Mars lub Saturn w Strzelcu i Rybach) to lunatyzm.
 14. Merkury w 1 i 7 domu w kwadraturze do Księżyca to poważne dolegliwości głowy.
 15. Merkury i Księżyc w koniunkcji w domach kardynalnych i w nieharmonijnych aspektach do Marsa i Saturna (szczególnie, gdy Saturn jest dzienny, a Mars nocny) zwiastują możliwe ataki drgawek czy apopleksję.
 16. Słońce w 1 i 7 domu (szczególnie w 7 domu) w koniunkcji z Saturnem lub Merkurym, albo nieharmonijnym aspekcie do Księżyca wieszczy problemy w mówieniu, zwłaszcza, gdy Merkury znajduje się w Raku, Skorpionie i Rybach.
 17. Planety maleficzne wschodnie w stosunku do Słońca lub zachodnie w stosunku do Księżyca oraz w domach kardynalnych (przy tym w Raku, Koziorożcu lub Rybach) grożą szkorbutem czy skrofułami. Gdy w Bliźniętach lub w Strzelcu  – możliwe zranienia lub choroba spowodowana upadkiem. Ostatnie stopnie tych znaków wskazują na podagrę, skurcze, reumatyzm.
 18. Słońce lub Światła w domach kardynalnych (szczególnie w 1 i 7 domu) lub w 6 domu, w koniunkcji z Saturnem, Marsem i Wenus – niepłodność, możliwa aborcja lub brak dzieci.
 19. Słońce w domach kardynalnych połączone z Merkurym i zmierzające do koniunkcji lub opozycji z malefikiem oznacza niepłodność, zwłaszcza Słońce w Baranie, Skorpionie, Koziorożcu i Wodniku.

Benefiki:

 1. Benefiki wschodnie lub w domach kardynalnych i mające aspekt z Księżycem – choroba powinna być uleczalna. W przypadku Jowisza potrzebna będzie pomoc lekarzy, w przypadku Wenus – niekoniecznie.
 2. Benefiki występujące razem z malefikami i mające jakiś aspekt do Świateł – choroba jest uleczalna. Szybkość i skuteczność leczenia zależy od siły planet. Im bardziej kardynalna i wschodnia jest dana planeta, tym silniejsze są efekty jej działania, zarówno dobre, jak i złe.

Przytoczone przeze mnie 21 reguł bardzo dobrze wspomaga proces diagnostyczny w chorobie, z wykorzystaniem horoskopu jako narzędzia analizy.

Reguł jest więcej, będę je systematycznie umieszczał na Astrogenezie.


[1] Wschodni, czyli znajdujący się po lewej stronie horoskopu licząc od osi MC/IC. Inaczej w domach 10,11,12 i 1,2,3.